Polyglot Gathering, czyli raj dla kochających języki obce

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć ci co nieco o corocznym święcie poliglotów i tych, którzy kochają języki obce. O wydarzeniu, podczas którego możesz usłyszeć osoby mówiące w kilkudziesięciu językach. O pięciu dniach w roku, kiedy kilkaset osób z różnych zakątków świata spotyka się, aby rozmawiać, słuchać i uczyć się od siebie nawzajem.
O miejscu, w którym rodzą się nowe, międzynarodowe znajomości. O miejscu, w którym odnajdziesz inspirację, motywację do nauki języków i radość z przebywania wśród ludzi. Dzisiaj opowiem ci o Polyglot Gathering, czyli największym wydarzeniu dla pasjonatów języków obcych.

Tak naprawdę to właśnie Polyglot Gathering jest poniekąd rodzicem mojego bloga. 🙂 Również dzięki Polyglot Gathering wytrwałam w nauce hiszpańskiego. Poznałam nowe metody nauki języka, źródła do samodzielnej nauki, aplikacje, a przede wszystkim wspaniałych ludzi. Bo tak naprawdę to w głównej mierze ludzie tworzą znakomitą atmosferę tego wydarzenia. To ludzie sprawiają, że nikt nie czuje się tam samotny, znudzony czy gorszy.  Co więcej – chcąc spotkać tych świetnych ludzi ponownie i poznać wielu innych, gdy raz weźmie się udział w Polyglot Gathering, chce się tam wracać co roku.

Jeśli jesteś freelancerem i zmagasz się na co dzień z poczuciem samotności, o której pisałam jakiś czas temu tutaj, to wydarzenie może pomóc ci poznać osoby takie jak ty i doświadczające podobnych problemów. Jest to zdecydowanie jedno z takich miejsc, gdzie czujesz, że ludzie pragną kontaktu twarzą w twarz, że jest to dla nich coś ważnego i niezwykle cennego.

Co dzieje się podczas Polyglot Gathering?

Cały Polyglot Gathering trwa pięć dni, możliwe jest jednak zapisanie się tylko na jeden lub kilka dni wydarzenia. Program jest zawsze bardzo bogaty – czasami naprawdę trudno było mi zdecydować, który wykład czy warsztaty wybrać o danej godzinie, ponieważ kilka wydawało mi się interesujących. Na szczęście, część z nich jest rejestrowanych i później umieszczanych na kanale PG na YouTube. Tegoroczny program nie jest jeszcze gotowy, jednak dokładny zeszłoroczny plan, wraz z rozpiską godzinową, możesz podejrzeć tutaj. Są wykłady na różne tematy związane z nauką języków, dotyczące języków rzadkich lub wymierających, są opowieści o różnych kulturach, są tandemy językowe, krótkie lekcje języków, lekcje tańca, a nawet zajęcia jogi! Sporo wykładów jest prowadzonych w języku angielskim, jednak nie brakuje również wykładów w innych językach – wszystko zależy od tego, co zgłoszą osoby chcące wystąpić. Mi szczególnie w pamięć zapadła lekcja języka migowego oraz opowieść Lýdii Machovej o jej wystąpieniu na TED (jeśli jeszcze nie oglądałeś, to koniecznie posłuchaj jak Lýdia opowiada o poliglotyzmie). Swoją drogą, podczas PG odbywają się tak zwane „Lightning talks”, gdzie każdy z uczestników może wygłosić krótką, 5-minutową prezentację na absolutnie dowolny temat. Świetne ćwiczenie na odwagę i mały trening wystąpień publicznych. 🙂

Program wieczorny jest luźniejszy – karaoke, talent show, networking czy wieczorek z przysmakami z różnych zakątków świata przywiezionych przez uczestników. Swój wykład lub poprowadzenie innego typu zajęć może zgłosić każdy. Na Polyglot Gathering nie ma bariery między prowadzącymi a uczestnikami, każdy jest na równi, każdy ma identyczną plakietkę ze swoim imieniem, krajem zamieszkania oraz naklejkami w postaci flag języków, którymi się posługuje.

Iloma językami muszę mówić, aby wziąć udział w PG?

I ja zadawałam sobie to pytanie, zanim zarejestrowałam się na wydarzenie. Wprawdzie organizatorzy na stronie piszą, że wystarczy jeden język – twój ojczysty, ale skoro wydarzenie ma w nazwie słowo „polyglot”, miałam wątpliwości, czy mój polski, słowacki, czeski i angielski rzeczywiście wystarczą, abym mogła poczuć się tam komfortowo. Postanowiłam sprawdzić to na własnej skórze i rzeczywiście – była to prawda 😊 Nie ma znaczenia, iloma językami się posługujesz – najważniejsze, że chcesz rozmawiać, czy choćby słuchać. Jeśli znasz tylko polski – w porządku! Z pewnością znajdziesz tam mnóstwo osób uczących się naszego języka, którzy z przyjemnością porozmawiają z natywnym użytkownikiem polszczyzny. Dobrze, oczywiście, znać również angielski, aby móc posłuchać wykładów – podejrzewam jednak, że dla większości nie stanowi to dzisiaj większego problemu.

Czy to wydarzenie tylko dla młodych osób?

Absolutnie nie! W Polyglot Gathering biorą udział osoby w każdym wieku, począwszy od czternastolatków po siedemdziesięcio- i osiemdziesięciolatków (ci najczęściej mają naprawdę imponującą kolekcję flag na swojej plakietce 😊). Wydaje mi się, że najwięcej osób jest w wieku 25-45 lat, jednak naprawdę nie ma to znaczenia.

Polyglot Gathering 2020kiedy, gdzie i ile to kosztuje?

Dobra wiadomość jest taka, że w tym roku Polyglot Gathering odbędzie się w samym sercu Polski, w miejscowości Teresin znajdującej się około 30 km od Warszawy. Nie ma wobec tego potrzeby podróżować gdzieś bardzo daleko, aby wziąć udział w wydarzeniu. To kolejny argument przemawiający za tym, aby koniecznie się tam pojawić! Event potrwa od 26 do 30 maja. Organizatorzy przygotowują również dodatkowe aktywności przed i po wydarzeniu – 3 dni poprzedzające PG poświęcone są na kursy językowe, które będą odbywać się w Warszawie, natomiast w niedzielę 31 maja dla osób pozostających jeszcze w Warszawie również będzie coś zorganizowane. Z tego co pamiętam w zeszłym roku w Bratysławie był to piknik. Jeśli chodzi o koszt całego wydarzenia, to ja, zapisując się w pierwszym tygodniu rejestracji, zapłaciłam za udział w całym wydarzeniu wraz z lunchami 156 €. Lepiej się spieszyć, bo z czasem cena rejestracji wzrasta. Można też dodatkowo zamówić sobie koszulkę z logo wydarzenia w cenie 10 €. Rejestracji dokonuje się tutaj. Pozostaje jeszcze kwestia zakwaterowania: w tym roku, ze względu na to, że „impreza” odbywa się poza dużym miastem, organizatorzy wstępnie zarezerwowali kilkaset miejsc noclegowych w hotelach w Teresinie i okolicy. Możesz zatem wybrać tę opcję lub zdecydować się na nocleg w Warszawie – wtedy na miejsce PG dojedziesz na przykład pociągiem.

Chcesz zobaczyć jak to wyglądało w zeszłym roku? Tutaj znajdziesz krótkie podsumowanie. Na kanale Polyglot Gathering jest też sporo filmów z wykładów z poprzednich lat. Oczywiście, tylko w niewielkim stopniu oddają one atmosferę całego wydarzenia.

I jak? Czy zobaczymy się na tegorocznym Polyglot Gathering? W jakich językach, oprócz polskiego, będziemy mogli porozmawiać? Daj znać, jeśli udało mi się zachęcić Cię do wzięcia udziału w wydarzeniu. Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub obawy co do Polyglot Gathering, śmiało do mnie napisz – wprawdzie dotąd brałam udział w PG tylko raz, jednak postaram się pomóc.

Pozdrawiam i do następnego.

Agata

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments