Jak założyć działalność gospodarczą? – cz. 2.

Dzisiejszy wpis to kontynuacja tematu, który poruszałam kilka tygodni temu – czyli zakładanie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Kiedy już przemyślisz kwestie takie jak nazwa firmy, przedmiot jej działalności, forma opodatkowania oraz wybór biura rachunkowego, o których dokładniej przeczytasz w pierwszej części wpisu, możesz, a nawet powinieneś 😉, przejść do kolejnych kroków.

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się między innymi:

  • gdzie znaleźć wniosek o wpis do CEIDG,
  • jak zostać podatnikiem VAT,
  • czy musisz mieć firmowe konto bankowe,
  • w jaki sposób wystawiać faktury.

A zatem zaczynajmy!

Decyzja podjęta – składamy wniosek!

Krokiem sprawiającym, że nasza jednoosobowa działalność gospodarcza zaczyna istnieć jest wypełnienie, podpisanie i złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie. Chodzi o formularz CEIDG-1, który najlepiej pobrać z oficjalnej strony Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tutaj masz w zasadzie trzy możliwości. Jeśli nie masz drukarki, to wniosek możesz otrzymać w stosownym urzędzie i od razu załatwić wszystko na miejscu. Jeśli wolisz wypełnić dokument w zaciszu własnego domu, wydrukuj wniosek, wypełnij w domu i dopiero udaj się do urzędu, aby go złożyć i podpisać. Formularz możesz również uzupełnić i przesłać bez konieczności jego drukowania – jest dostępny on-line, jako arkusz z aktywnymi polami. Znajdziesz go tutaj. Ja wybrałam właśnie tę opcję.

Świetna wiadomość jest taka, że firmę możesz równie dobrze założyć bez wychodzenia z domu, wypełniając, wysyłając, a także podpisując wspomniany wniosek całkowicie elektronicznie. Aby to zrobić konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Jeśli nie dysponujesz podpisem elektronicznym, to najłatwiejszą opcją będzie stworzenie profilu zaufanego poprzez bank, w którym prowadzisz konto osobiste – o ile posiada on uprawnienia do potwierdzania profilu zaufanego. Aktualną listę takich banków znajdziesz w tym miejscu.

VAT-owiec czy nie-VAT-owiec – oto jest pytanie

Składając wniosek o wpis do CEIDG możemy od razu załatwić kolejną kwestię, a mianowicie zgłoszenie się jako podatnik VAT. Tutaj automatycznie nasuwa się pytanie, czy konieczne jest bycie VAT-owcem. Otóż, zależy to od kilku czynników. Zgodnie z ustawą obowiązek rejestracji jako podatnik VAT mają osoby, których wartość sprzedaży w poprzednim roku kalendarzowym przekroczyła kwotę 200 tys. zł netto oraz świadczące konkretne usługi, które wskazuje ustawa. W pozostałych przypadkach istnieje możliwość wyboru, czy chcemy móc wystawiać faktury z VAT-em, czy nie.

Sytuacją skłaniającą do zarejestrowania się jako podatnik VAT może być fakt, że twoi klienci wymagają takich faktur – właśnie zawierających ten podatek. Innym powodem może być chęć odzyskiwania zapłaconego VAT-u od zakupionych na firmę towarów i usług. Mówiąc nieco prostszym językiem działa to w następujący sposób: jeśli jesteś podatnikiem VAT, to wystawiając faktury swoim klientom za wykonane usługi bądź sprzedane towary doliczasz do ich ceny odpowiednią stawkę podatku VAT (w przypadku tłumaczeń wynosi ona 23%). Co miesiąc odprowadzasz pobrany od kontrahentów  VAT do urzędu skarbowego. Część tej kwoty możesz jednak odzyskać – po prostu zapłacić w danym miesiącu niższą sumę podatku VAT – jeśli zakupisz produkty lub usługi służące Twojej działalności gospodarczej i otrzymasz na nie faktury. Będąc tłumaczem możesz zatem kupić przykładowo sprzęt elektroniczny, telefon, słowniki, paliwo czy poprosić o wystawienie faktury VAT za korektę twojego tłumaczenia, którą zleciłeś native speakerowi.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz być podatnikiem VAT (w przypadku tłumaczy ustawa nie nakłada takiego obowiązku), to najlepiej od razu w momencie rejestracji w CEIDG dołączyć do wniosku formularz VAT-R. Możesz to oczywiście zrobić również później, ale koniecznie przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży lub świadczenia usługi opodatkowanej podatkiem VAT.

 

Konto firmowe – czy to konieczne?

Wypełniając formularz CEIDG-1 dotrzesz w końcu do pola, w którym zostaniesz poproszony o podanie danych twojego firmowego rachunku bankowego. W momencie rejestracji nie będziesz mógł jednak wprowadzić takiej informacji, ponieważ nie będziesz go jeszcze posiadał. Konto firmowe w dowolnym banku możesz założyć dopiero wtedy, gdy twoja firma zostanie zarejestrowana i otrzyma indywidualny numer NIP oraz REGON.

Być może zastanawiasz się, czy posiadanie konta firmowego to konieczność. Może mógłbyś korzystać ze zwyczajnego konta osobistego ROR, które już zapewne posiadasz? Nie jest to zbyt oczywista kwestia. Z jednej strony przepisy prawne nie nakładają na obywateli obowiązku posiadania oddzielnego konta bankowego, na który będą przyjmować zyski z działalności gospodarczej. Z drugiej jednak strony banki w swoich regulaminach zabraniają wykorzystywania kont osobistych do działań związanych z działalnością lub wprowadzają za nie dodatkowe opłaty.

Najlepszym zatem rozwiązaniem jest założenie oddzielnego konta dla naszej działalności gospodarczej – wiele banków oferuje je całkowicie za darmo dopóki spełniamy odpowiednie warunki, jak na przykład mamy stały miesięczny wpływ o określonej wysokości. Ponadto myślę, że oddzielenie finansów prywatnych od firmowych ułatwi ci utrzymanie porządku w twoim budżecie i znacznie lepsze gospodarowanie finansami firmy.

Poczuj się jak księgowy czyli o wystawianiu faktur

Ostatnią kwestią, którą powinieneś „ogarnąć” przed rzuceniem się w wir pracy na swojej działalności – o ile zdecydujesz się zostać podatnikiem VAT – jest nauczenie się  wystawiania faktur oraz decyzja o tym, w jaki sposób będziesz to robił. Jeśli nie będziesz podatnikiem VAT, zamiast faktur będziesz musiał wystawiać rachunki. Z kolei przedsiębiorcy, którzy posiadają kasę fiskalną wystawiają paragony. Poniższe komentarze dotyczą wyłącznie faktur VAT.

Przepisy dokładnie wskazują, jakie informacje obowiązkowo muszą znaleźć się na fakturze – w przeciwnym razie będzie ona nieważna. Na rynku dostępnych jest wiele programów umożliwiających szybkie i łatwe wystawianie faktur uwzględniających wszystkie te wymagane pola. Również niektóre banki wraz z kontem firmowym udzielają dostępu do takiej funkcjonalności. Oczywiście, fakturę możesz wypisać nawet na kartce papieru, niekoniecznie jesteś zobowiązany do wykorzystywania w tym celu specjalnego programu. Mimo to ja osobiście zachęcam do zainwestowania w takie narzędzie, ponieważ z pewnością zaoszczędzi ci ono sporo czasu, a także nie będziesz musiał się martwić, czy nie przeoczyłeś któregoś z obligatoryjnych elementów faktury VAT. Jest to drobny wydatek, który z pewnością szybko zwróci ci się z nawiązką w postaci odzyskanego czasu. W narzędziach tego typu, oprócz wskazywania pól do wypełnienia, możesz zwykle również zapisać dane swoich klientów, informacje o świadczonych usługach wraz z ich cenami itp. Być może na ten moment wydają ci się to być jedynie drobne szczegóły, jednak w miarę rozrastania się twojej działalności i bazy klientów, z pewnością docenisz taką funkcjonalność.

***

Z mojej perspektywy właśnie tak wygląda droga do założenia własnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Pamiętaj, że w zasadzie wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w Internecie – jest mnóstwo stron, wpisów, które świetnie wyjaśniają wszelkie kwestie mogące wzbudzać twoje wątpliwości. Możesz również o nie po prostu dopytać w urzędzie bądź w swoim biurze rachunkowym – o ile się na nie zdecydujesz. Sama postępowałam właśnie w taki sposób, szukałam, czytałam, dopytywałam i dociekałam, jeśli czegoś nie rozumiałam, a bardzo często uczyłam się także na własnych błędach.

Czy proces zakładania własnej małej „firmy” nadal wydaje Ci się skomplikowany i trudny? Mam szczerą nadzieję, że moje drobne wskazówki choć trochę ośmieliły Cię do podjęcia takiego kroku – jeśli oczywiście to było Twoim celem. Jestem też bardzo ciekawa, czy dzisiejszy oraz poprzedni wpis z tej serii uważasz za przydatny oraz wystarczająco jasny. Koniecznie daj mi znać, cenię sobie absolutnie każdy komentarz! 🙂

A.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments