4 powody, dla których warto uczyć się języków

Do skutecznej nauki języka obcego niezbędna jest motywacja, którą każdy musi odnaleźć w sobie i zdefiniować samodzielnie. Istnieją jednak obiektywne korzyści płynące z nauki języków obcych. Stwierdzenie, że dobrze jest znać języki wydaje się dosyć oczywiste. Wasze starsze ciocie też zawsze nie mogą się nadziwić, jak to tak można się nauczyć języka obcego i potrafić się w nim dogadać? 😊 Nauka języka to, powiedzmy sobie szczerze, długa i żmudna droga wymagająca wielu godzin pracy oraz samozaparcia i cierpliwości, bo na efekty – zwłaszcza na wyższych poziomach zaawansowania – często trzeba długo czekać. A raczej intensywnie na nie pracować, bo same z siebie nie przychodzą nigdy 😉 Dlatego uważam, że decydując się na taką „językową wyprawę” dobrze jest mieć gdzieś z tyłu głowy obiektywne korzyści, które daje nauka języka obcego. Do dzisiejszego wpisu wybrałam cztery z nich, które wydają mi się najbardziej motywujące.

Klucz otwierający niejedne drzwi

Niektórzy postanawiają uczyć się języka specjalnie ze względu na pracę, inni natomiast dopiero po fakcie orientują się, że znajomość danego języka obcego to tak naprawdę klucz w ich rękach otwierający przed nimi wiele drzwi, za którymi nierzadko kryją się interesujące i przy tym różnorodne oferty pracy. Szczęśliwcami pod tym względem zdają się być osoby dwujęzyczne od urodzenia. Znając język obcy – najlepiej inny niż angielski, który jest już w dzisiejszych czasach standardem i obowiązkową umiejętnością, lub przynajmniej zaletą, na większości stanowisk – możemy między innymi wykonywać takie zawody jak: tłumacz, lektor językowy, korepetytor, specjalista z zakresu obsługi klienta, sprzedawca, księgowy z językiem obcym, rekruter, specjalista SEO, specjalista do wyszukiwania danych, czy przewodnik turystyczny. To tylko część dostępnych dla nas zawodów, które najczęściej rzucają mi się w oczy, jeśli chodzi o oferty pracy z językiem słowackim bądź czeskim. Na niektórych z tych pozycji nawet nie wymaga się doświadczenia, znajomość języka stanowi najważniejszą kwestię. Pracodawcy prawdopodobnie bardziej opłaca się przeszkolić nowego pracownika, przykładowo z zakresu podstaw księgowości czy obsługi klienta, niż wysłać go na kurs językowy. Zdecydowanie takie szkolenie zajmuje również znacznie mniej czasu niż opanowanie języka obcego do poziomu pozwalającego na swobodną komunikację.

Kulturowe okno na świat

Kolejną niewątpliwą zaletą nauki języka obcego jest to, że wraz z nauką słówek, gramatyki, czytając i słuchając w języku obcym jednocześnie zdobywasz wiedzę na temat kraju czy regionu, w którym dany język jest używany. Nie dzieje się tak tylko dlatego, bo twój podręcznik zawiera teksty opowiadające o kulturze kraju, lecz również i przede wszystkim na skutek tego, że każdy język obcy jest w pewien sposób dostosowany do rzeczywistości, w której się go używa. Dla przykładu jeden z języków, którym posługują się Eskimosi zawiera aż 14 słów na określenie śniegu. Dlaczego? Bo życie Eskimosów jest w dużym stopniu uzależnione właśnie od śniegu – od jego rodzaju, intensywności opadów czy grubości. Eskimoskie określenia śniegu trzeba by pewnie oddać w języku polskim opisowo, używając kilku słów. Ekonomia języka spowodowała, że w języku eskimoskim takie opisy zostały zastąpione pojedynczymi wyrazami.

Przywołam jeszcze jeden przykład – tym razem z mojego pierwszego pobytu w Hiszpanii. W sklepie kupiłam banana (a przynajmniej byłam przekonana, że to zwykły banan), jednak przy kasie pani ekspedientka zapytała mnie czy to banan czy platan 😊 Zanim nie zaczęłam uczyć się języka hiszpańskiego nie miałam pojęcia, że występuje więcej rodzajów bananów – takie, które je się słodkie oraz takie do gotowania.

 

Nowe znajomości na wyciągnięcie ręki

Do czego najczęściej używamy języka? Do komunikacji. Do porozumiewania się z innymi ludźmi. Otóż to! Trzecim zyskiem płynącym z nauki języka, o którym chcę wspomnieć, jest możliwość poznania nowych ludzi, nawiązania nowych znajomości, które jednocześnie zwiększają nasz poziom tolerancji wobec innych, a także sprawiają, że stajemy się bardziej otwarci na to, co odmienne. Nowych ludzi dzięki nauce języka możemy poznawać podróżując – świetnym miejscem do zdobycia takich znajomości są hostele. Nocując w tego typu miejscach zawsze wybierałam te, które miały wydzieloną przestrzeń wspólną, która niezwykle sprzyja integracji hostelowych gości.

Jeśli jednak jesteś osobą, która podróżować nie lubi lub po prostu nie chce, nie oznacza to, że tracisz dostęp do tej korzyści, którą daje nauka języka obcego. Nowe znajomości możesz równie dobrze nawiązać podczas rożnego rodzaju spotkań językowych czy eventów w twoim mieście. Jednym z nich jest Polyglot Gathering, który w roku 2020 będzie odbywał się w Polsce, pod Warszawą.

W dzisiejszych czasach do dyspozycji mamy również różnego rodzaje aplikacje dla osób chcących ćwiczyć język obcy, dzięki którym możemy poznawać nowe osoby on-line nawet bez wychodzenia z domu. Świetną aplikacją tego typu jest na przykład Tandem.

Stwórz sobie drugi mózg

Mówi się, że znając drugi język obcy posiadamy jak gdyby drugi mózg. Liczne badania mądrych ludzi – ale zauważyłam to też u siebie – pokazują, że przełączając się na inny język zaczynamy myśleć i mówić w nieco inny sposób niż w języku ojczystym. Możliwe, że nasz głos brzmi nieco inaczej, odpowiednio dostosowujemy intonację, stosujemy konstrukcje gramatyczne przystosowane do danego języka, wobec tego inaczej przebiega nasz proces myślowy. Niby jesteśmy tą samą osobą, ale jednak trochę inną 😊

Nie ulega wątpliwości, że regularna nauka języka pomaga nam w utrzymaniu naszego mózgu w dobrej kondycji. Wymaga ona zapamiętywania wielu rzeczy, zmuszania się do wysiłku umysłowego, co sprawia, że nieustannie trenujemy naszą pamięć i tworzymy nowe połączenia neuronowe. Jest to tak naprawdę kompleksowy trening dla naszego mózgu, dzięki któremu możemy zachować sprawność umysłową również w podeszłym wieku. Być może nie jest to powód, dla którego świadomie decydujemy się podjąć naukę języka obcego, ale z pewnością jest to korzyść, która przychodzi razem z nią. Być może za kilkadziesiąt lat w duszy podziękujemy sobie za ten wysiłek, który podejmujemy dzisiaj.

***

Jestem pewna, że oprócz opisanych powyżej, istnieje wiele innych obiektywnych zalet nauki jakiegokolwiek języka obcego. Być może części z nich nawet sobie nie uświadamiamy lub nie są zbyt oczywiste – na przykład to, że ucząc się języka obcego rozwijamy również nasz język ojczysty, m.in. wtedy, gdy dogłębniej przyglądamy się znaczeniu słów. Myślę też, że niektóre z takich powodów mogą przemienić się dla nas w osobistą motywację do nauki – to doskonale! Im dłuższa nasza lista „osobistych motywatorów”, tym bardziej prawdopodobne, że wytrwamy w postanowieniu – niektóre motywacje mogą być tylko tymczasowe, mogę się zmieniać. Wówczas powinniśmy zastępować je nowymi, bardziej dla nas aktualnymi.

A co Ciebie najbardziej motywuje do nauki języka obcego? Może jest to któraś z opisanych przez mnie kwestii? A może chciałbyś dodać coś istotnego do tej krótkiej listy? Gorąco Cię zachęcam do podzielenia się w komentarzu swoim doświadczeniem – być może stanie się inspiracją dla kolejnej osoby.

A.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments